Ročníky: 201520142013

sobota 7. září 2013

kino Nadsklepí

/ Svět plný příležitostí

Řečníci


Tomáš Netopil - Dirigent

Tomáš Netopil

Dirigent

V roce 2002 vyhrál Mezinárodní dirigentskou soutěž G. Soltiho, v roce 2003 a 2004 získal hlavní cenu Americké dirigentské Akademie. Po absolutoriu na kroměřížské konzervatoři vystudoval na pražské AMU dirigování a sbormistrovství. Pokračoval na Královské akademii ve Stockholmu. V letech 2009-2011 byl šéfdirigentem Opery Národního divadla. Působil jako symfonický dirigent například v Berlíně, Tokiu, Londýně, Římě a Paříži; jako operní dirigent například v Benátkách či Mnichově.

Více informací

Záznam přednášky na youtube

Marie Baltusová - Ředitelka MŠ Safirka

Marie Baltusová

Ředitelka MŠ Safirka

Zakladatelka a ředitelka mateřské školy Safirka v Brně. Školka se inspiruje principy vzdělávací filozofie Reggio Emilia – směru vzniklém v Itálii po druhé světové válce - a vrací se k přirozenosti učení a k radosti z něj. Podporuje dětskou tvořivost i zodpovědnost a inspiruje je k vlastnímu objevování a spoluvytváření světa kolem nás. O čem konkrétně tedy tato školka je?

„Přestat říkat, jak věci fungují, přestat poučovat. Ale spíš dětem naslouchat, navádět, dokumentovat, nechat je najít si svou vlastní klikatou cestu.“

Více informací

Záznam přednášky na youtube

Jan Povýšil - Paralympionik a fotograf

Jan Povýšil

Paralympionik a fotograf

V 15 letech ochrnul po pádu na tobogánu. Do vody se ale vrátil pár týdnů po úrazu a za 2 roky zvládnul díky své píli i podpoře rodiny a přátel vyhrát svou první bronzovou medaili na paralympiádě v Sydney. Cenné kovy si dovezl i z dalších paralympiád, evropských i světových mistrovství. Jeho svět ale není jen o bazénu, v němž stráví klidně osm hodin denně. Další jeho velkou vášní je fotografování, ze kterého se postupně stala práce: před nedávnem si otevřel vlastní ateliér.

Záznam přednášky na youtube

Vlastimil Orlita - Lektor a kouč

Vlastimil Orlita

Lektor a kouč

Říká o sobě, že je šťastný člověk, protože jej mimo jiné dobře živí jeho koníček: zvyšování výkonnosti člověka. Doposud pracoval pro více než 300 firem a již dávno pochopil rčení, že i pád na hubu je pohyb vpřed. Nespokojí se se zažitými zvyklostmi a stereotypy. Ověřil si, že západní školství nemá za cíl vytvářet silné a úspěšné osobnosti. Vytvořil projekt „Co tě ve škole nenaučí" a stále jej baví diskutovat s lidmi na téma výzva, výkon, vítězství. S jeho názory se můžete seznámit v článcích na www.orlita.cz

Více informací

Záznam přednášky na youtube

Roman Posolda - Kola pro Afriku

Roman Posolda

Kola pro Afriku

Jsou na světě místa, kterým se můžeš přiblížit jen pěšky nebo na kole. V Africe jsou pro děti takto obtížně dostupné i školy,“ tvrdí spoluzakladatel a ředitel o.p.s. Kola pro Afriku. Jejím posláním je umožnit dětem v Africe cestu ke vzdělání na jízdních kolech, která darují lidé v Česku. Přestože organizace působí teprve od roku 2012, do března 2013 vysbírala přes dobrovolnická sběrná místa přes 7000 kol pro děti z Gambie. Prvních 351 kol už od března využívají. V září se chystá transport 800 kol.

„Na kole ke vzdělání, vzděláním ke svobodě.“

Více informací

Záznam přednášky na youtube

Daniela Vaškebová - Neurofeedback terapeutka

Daniela Vaškebová

Neurofeedback terapeutka

Významná česká osobnost propagující metodu EEG – zpětnovazebný trénink mozku. Absolvovala pedagogickou fakultu a nástavbový institut EEG BIOFEEDBACK se zaměřením na neurologii, aplikovaný neurobiofeedback, psychoanalýzu a psychoterapii. Nyní je ředitelkou a hlavní terapeutkou soukromé kliniky ABBIA CLINIC v Brně, kde se zaměřuje na ovlivňování mozku pacientů k pozitivním změnám pomocí neuroterapie. Je členkou výzkumné společnosti při Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně v oboru neurobiofeedback.

Pavel Stodůlka - Oční chirurg

Pavel Stodůlka

Oční chirurg

Primář zlínské oční kliniky Gemini, která jako první zpřístupnila operace očí femtosekundovým laserem a dalšími pokročilými metodami, čímž vrátila kvalitu zraku mnoha pacientům. Mezi největší úspěchy patří vrácení zraku transplantací umělé rohovky muži, který byl přes 50 let slepý. Celou kariéru si průběžně rozšiřuje lékařské znalosti, které předává v podobě aplikace nových medicínských metod i technických postupů. Vyučuje mediky. V Česku a na mezinárodních kongresech prezentoval přes 500 odborných přednášek.

Více informací

Záznam přednášky na youtube

Martin Hausenblas - Podnikatel a vizionář

Martin Hausenblas

Podnikatel a vizionář

Zakladatel české firmy ADLER Czech s reklamním textilem a vizionář. Je zapojený do projektů I Love Ústí - skupiny, která monitoruje život v Ústí nad Labem, nebo Stipendijního fondu Renesance, podporující studenty nebo absolventy vysokých škol v Ústeckém kraji, kteří se chtějí dál vzdělávat v zahraničí. Je předsedou sdružení podnikatelů Podnikáme bez korupce, kteří chtějí do českého byznysu vrátit poctivost. Propaguje také vizi autonomní mobility, s níž je provázán jeho nový projekt komunitního podnikání JoinSomethingNew.

Více informací

Záznam přednášky na youtube

Pavel Mucha - Garmoškář, zpěvák a klavírista

Pavel Mucha

Garmoškář, zpěvák a klavírista

Studuje na Konzervatoři Jaroslava Ježka u jazzových i klasických pianistů, kde získává inspiraci také pro svou vlastní tvorbu. Ve volném čase sólově vystupuje s garmoškou (nástroj podobný heligonce) s moravskými folklórními písněmi, nebo s doprovodem klavíru hraje skladby v populárním či jazzovém kabátě. Jako klávesista působí v pražské kapele MooF, jihlavské kapele Čardáš klaunů a „rodné“ kroměřížské kapele Zabillow, kde občas rozezní také svůj výrazný hlas.

Více informací

Emil a Jakub - Hudebníci

Emil a Jakub

Hudebníci

Jakub Tengler a Emil Machain se setkali při studiích na JAMU v Brně. Prvním impulsem ke vzniku jejich projektu hraní na kuchyňské náčiní byla videa pouličních bubeníků z New Yorku. Vystoupení chtěli inovovat, proto využili svého nápadu zapojit do svých sestav pečlivě vybrané a naladěné hrnce. V současné době vystupují také s DJ´s a MC´s, se kterými spolupracují na klubové scéně a na produkci nové desky. Kromě toho hrají v kapelách Acoustic Irish, Kolorez a Admiral Ackbar, působí v Moravské filharmonii Olomouc a Filharmonii Brno.

Více informací

Záznam přednášky na youtube

Matěj Myška - Právník

Matěj Myška

Právník

Asistent na Ústavu práva a technologií Právnické fakulty Masarykovy univerzity a právník Centra pro transfer technologií MU. Od roku 2013 působí také jako právník projektu Creative Commons Česká republika. Ve své přednáškové a publikační činnosti se zaměřuje se na soukromé právo informačních technologií, zejména na autorské právo v informačních sítích. Je zástupcem šéfredaktora Revue pro práva a technologie, přednáší na ČVUT, je editorem Masaryk University Journal of Law and Technology. Ve volném čase se rád věnuje cyklistice.

Více informací

Záznam přednášky na youtube

This independent TEDx event is operated under license from TED.