Ročníky: 201520142013

sobota 20. září 2014

kino Nadsklepí

/ Tady a teď

Řečníci


Stanislav Kratochvíl - klinický psycholog

Stanislav Kratochvíl

klinický psycholog

Ve dvaaosmdesáti letech stále působí v psychiatrické nemocnici v Kroměříži, kde v roce 1971 založil specializované oddělení pro léčení neuróz skupinovou psychoterapií. Poznatky zpracoval v populární knížce Jak žít s neurózou. Zabýval se také sexuálními poruchami, pro pacienty i veřejnost připravil publikace Sex: starosti a radosti a Sex jako obohacení života, vydal i další odborné publikace. Třicet let učil na Katedře psychologie Filosofické fakulty UP v Olomouci, kde obdržel Cenu Františka Palackého za celoživotní dílo v klinické psychologii.

Záznam přednášky na youtube

Andrea Kalivodová - operní pěvkyně

Andrea Kalivodová

operní pěvkyně

Kroměřížská rodačka je přední českou operní pěvkyní. Od roku 2003 působí jako sólistka Státní opery Národního divadla v Praze. Mezi její nejvýznamnější role patří Carmen ve stejnojmenné Bizetově opeře. Věnuje se také koncertní činnosti po celé Evropě, vystupuje v Americe, Japonsku i dalších zemích. V roce 2011 jí vyšlo debutové album Cestami lásky. O rok později prodělala nezhoubné nádorové onemocnění, které úspěšně překonala. Foto: Lenka Hatašová

Záznam přednášky na youtube

Petr Krejčík - výlety z komfortní zóny

Petr Krejčík

výlety z komfortní zóny

Webový programátor, autor blogu Nestereo a lektor kurzu Výlet z komfortní zóny. Jako zaměstnanec korporace se rozhodl změnit svůj život a začít dělat věci jinak – nestereotypně. Jeho cílem je vypnout svého vnitřního autopilota a vnímat svět z jiné, dosud neviděné perspektivy. Jak sám říká, každý to může zkusit. Například týden nestisknout žádné tlačítko, napsat e-mail tužkou a pak ho vyfocený odeslat, nebo si jednou nalít čaj do cukřenky místo naopak.

Záznam přednášky na youtube

Jan Navrátil - hudebník, kytarista

Jan Navrátil

hudebník, kytarista

Profesionální muzikant s celoživotní láskou k hudbě působí jako hráč divadel, orchestrů, bigbandů, ansámblů a kapel. Už pátým rokem účinkuje v Městském divadle v Brně. Zkušenosti sbíral například v Prestige Symphony Orchestra, Zlínské nebo Olomoucké filharmonii. Zahrál si se slavným Orchestrem Gustava Broma, angažuje se v kapele Zuzany Gambové. Místní rodák se v Kroměříži proslavil zejména dlouholetým působením s kapelou Zabillow. Jak sám říká, v srdci nosí původně bluesový výraz, dnes se nechá především inspirovat jazzem.

Záznam přednášky na youtube

Kateřina Šimáčková - ústavní soudkyně

Kateřina Šimáčková

ústavní soudkyně

Česká právnička a soudkyně Ústavního soudu. Dříve působila také jako soudkyně Nejvyššího správního soudu, členka Legislativní rady vlády či advokátka. Od roku 1990 vyučuje na Katedře ústavního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Ve své pedagogické i publikační činnosti se zaměřuje zejména na problematiku základních práv a svobod. Je autorkou několika učebnic, mnoha článků a příspěvků především z oblasti ústavního práva, lidských práv a politologie.

Záznam přednášky na youtube

Ivo Zelinka - výsadkář

Ivo Zelinka

výsadkář

Výsadkář 43. výsadkového praporu z Chrudimi. U výsadkových jednotek velel stupni četa i rota, v současné době zastává pozici zástupce velitele Výsadkového praporu. V letech 2005–11 nasazený ve čtyřech zahraničních misích, zejména v Afghánistánu, a to jako velitel výsadkových jednotek a mentor pěší roty Afghánské národní armády. Absolvent kurzu elitních jednotek americké armády Ranger School v Georgii a Marine Corps University ve Virginii. Jeho vojenský rozhled doplňuje magisterské vzdělání v oboru mezinárodních vztahů.

Více informací

Záznam přednášky na youtube

Jana Babincová - umělkyně a lektorka

Jana Babincová

umělkyně a lektorka

Vyškovská rodačka známá na současné výtvarné scéně především díky ojedinělému konceptu své tvorby - principům kódování textu, zvuku či pohybu do obrazů, velkoformátových site-specific maleb či instalací. Její tvorba je četně zastoupena ve veřejných i soukromých prostorech a sbírkách. Vedle vlastní umělecké tvorby se od roku 2004 profesionálně věnuje také pedagogické činnosti, je spoluzakladatelkou vzdělávací platformy UMA:YouMakeArt a vede vlastní výtvarné workshopy zaměřené především na principy recyklace a sociální interakce.

Více informací

Záznam přednášky na youtube

Jaroslav Doležel - profesor buněčné biologie a genetiky

Jaroslav Doležel

profesor buněčné biologie a genetiky

Přednáší na Palackého univerzitě v Olomouci a na Ústavu experimentální botaniky AV ČR studuje dědičnou informaci rostlin. Je autorem postupu, který toto studium zjednodušuje a který je základem světového projektu čtení dědičné informace pšenice. Jeho výsledky přispívají ke šlechtění nových odrůd a zajištění dostatku potravin pro rostoucí světovou populaci. Publikoval dvě stě vědeckých prací, je členem Učené společnosti České republiky a obdržel řadu ocenění včetně prestižní ceny Praemium Academiae udělované AV ČR. Foto: Jana Dostálová.

Záznam přednášky na youtube

Martin Zvonař - kineziolog

Martin Zvonař

kineziolog

Působí na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde zastává pozici proděkana pro vědu a výzkum a současně vedoucího katedry kineziologie. Jeho odborné zaměření se orientuje do oblasti věd o pohybu člověka (antropomotorika a biomechanika). V současné době provádí řadu výzkumů vlivu pohybu člověka na jeho zdravotní stav, zejména výzkum a vývoj obuvi podporující správné fungování nožní klenby. Foto: Ondřej Surý pro Muni

Záznam přednášky na youtube

Martin Loučka - psycholog

Martin Loučka

psycholog

Vedoucí projektu Centra paliativní péče, jehož cílem je rozvíjet péči o pacienty s nevyléčitelnou nemocí. Je absolventem kroměřížského gymnázia, doktorát z klinického výzkumu získal na lékařské fakultě Lancaster University v Anglii. Je stipendistou Fulbright Schumanova programu a jedním z 12 mladých vědců, vybraných do mezinárodního projektu EURO IMPACT. Spolupracuje s domácím hospicem Cesta domů v Praze.

Více informací

Záznam přednášky na youtube

Gabriela Zezulková - lektorka jógy

Gabriela Zezulková

lektorka jógy

Absolventka Vysoké školy ekonomické v Praze o sobě říká, že ekonomii vystudovala tak trochu omylem. Několik let byla ve služebním poměru u Národní protidrogové centrály Policie České republiky, kde pracovala jako analytička a statistička. Po návratu do rodné Kroměříže a dvojnásobné mateřské dovolené pracovala ve výrobní sféře, ale cítila, že to pro ni není to pravé. Nakonec se rozhodla propojit svou lásku k józe s láskou k dětem a stala se učitelkou jógy se zaměřením na cvičení s dětmi.

Více informací

Záznam přednášky na youtube

This independent TEDx event is operated under license from TED.