Ročníky: 201520142013

neděle 27. září 2015

kino Nadsklepí

/ Elixír života

Řečníci


Markéta Ubíková - car-free rodina

Markéta Ubíková

car-free rodina

Mladí manžele Ubíkovi se i po narození syna Františka rozhodli, že se obejdou bez auta. Chodí pěšky, jezdí na kole, autobusem nebo vlakem, o čemž píší i svůj blog. K důležitým principům rodiny patří minimalismus, pomalost, pokora nebo tak zvané kvalitariánství. Ekologie pro ně také hraje důležitou roli: Markéta Ubíková je ředitelkou organizace Čisté nebe, která mimo jiné zprostředkovává informace o stavu znečištění, sleduje chování politiků, úřadů a firem ve vztahu k životnímu prostředí.

Záznam přednášky na youtube

Bára Mikulecká a&nbspVojta Hanák - divadlo fyziky

Bára Mikulecká a Vojta Hanák

divadlo fyziky

Vystudovaní učitelé fyziky a astrofyziky v Brně se rozhodli, že se budou živit profesionálním předváděním fyziky pro veřejnost. A že to jde ukazuje i jejich Divadlo fyziky ÚDiF, se kterým po pěti letech jezdí po celé republice. Jejich cílem není fyziku učit, ale budovat si k ní kladný vztah. Ve své prezentaci kladou důraz na pochopení všech pokusů diváky, kteří díky tomu zažijí i divácky nejkrásnější pocit – pocit pochopení. Jejich motto zní: "Svět je krásnější, když víte, jak funguje. A když víte, jak funguje, můžete si v něm leccos dovolit."

Záznam přednášky na youtube

Jaroslav Martinek - cyklokoordinátor pro ČR

Jaroslav Martinek

cyklokoordinátor pro ČR

Celý svůj profesní život se věnuje cyklistice. Podílí se na implementaci české strategie rozvoje cyklistické dopravy, která chce zlepšit podmínky fanouškům cyklistiky ve městech i mimo ně. Nejen na národních cyklokonferencích hledá řešení k problémům, které trápí českou cyklodopravu. Nebojí se inspirovat ze zemí, kde cyklodoprava již delší dobu dobře funguje.

Záznam přednášky na youtube

Filip Urban - zakladatel módní značky youngprimitive

Filip Urban

zakladatel módní značky youngprimitive

Narodil se v Kroměříži, živí se jako grafický designer. V době, kdy studoval vysokou školu, založil módní streetwearovou značku youngprimitive, která měla kamennou prodejnu přímo v Kroměříži. Oblečení youngprimitive je šité přímo v České republice. Filosofií značky je “Být svůj, respektovat ostatní, nebýt pasivní, vymýšlet a tvořit.” Kromě toho je Filip organizátorem open-air festivalu Žhnetofest, který se koná v nedalekém Hulíně.

Záznam přednášky na youtube

Michael Londesborough - vědec a popularizátor vědy

Michael Londesborough

vědec a popularizátor vědy

Michael je britský vědec a popularizátor vědy, který od roku 2002 žije v České republice. Kromě odborných konferencí vystupoval například v pořadu PORT vysílaného na ČT, kde svými experimenty přibližoval složitá vědecká téma laickému publiku. V současnosti pracuje na Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. Umí se poprat nejen s chemickými vzorci, ale i se záludnostmi českého jazyka, takže mu budeme rozumět i bez překladatele.

Záznam přednášky na youtube

Erik Tabery - šéfredaktor týdeníku Respekt

Erik Tabery

šéfredaktor týdeníku Respekt

Novinář Erik Tabery působí v časopise Respekt od roku 1997. Zaměřuje se na politické komentáře a dění na mediální scéně. Je autorem knihy Vládneme, nerušit, za niž získal prestižní cenu Toma Stopparda. Za stejnojmenný zfilmovaný dokument získal cenu Trilobit. Jeho další kniha Hledá se prezident byla nominovaná na cenu Magnesia Litera. Je autorem námětu k dokumentu Tady je Šloufovo či k dokumentárnímu seriálu o mladých lidech Generace nula. Obdržel ocenění Novinářská křepelka pro žurnalisty do 33 let, Cenu Ferdinanda Peroutky a Novinářskou cenu.

Záznam přednášky na youtube

Šárka Dohnalová - drama ve výuce jazyků

Šárka Dohnalová

drama ve výuce jazyků

Dlouhodobě se věnuje dramatické výchově pro výuku anglického jazyka, je metodičkou Drama in Education a Very Young Learners. Zároveň působí jako odborná asistentka na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2010 se věnuje i výuce anglického jazyka u dětí se specifickými poruchami učení, zvláště pak multisensoriálnímu přístupu a multisensoriálnímu dramatu. Je externí lektorkou vydavatelství Oxford University Press. Každoročně vede metodické kurzy na univerzitě v Kentu, jichž se účastní učitelé z celého světa.

Záznam přednášky na youtube

Kateřina Sehnalová - lingvistka a matka 11 dětí

Kateřina Sehnalová

lingvistka a matka 11 dětí

Dětství prožila v umělecky inspirativním prostředí. Po maturitě na kroměřížském gymnáziu získala státnice z němčiny, ruštiny, francouzštiny a španělštiny na jazykové škole. Poté studovala španělštinu na Filozofické fakultě MU v Brně. Měsíc po zahájení studia se vdala a druhý rok studovala individuál i se synem Františkem. S dětmi Marií a Dominikem musela studium na tři roky přerušit, s dcerou Annou už pak ukončit úplně. Příležitostně vyučovala jazyky. Mezitím se jí a manželu Marianovi rodina obohatila o děti Kateřinu, Kláru, Štěpána, Jana, Josefa, Markétu a Mariana.

Záznam přednášky na youtube

Martin Oberreiter - vojenský chirurg

Martin Oberreiter

vojenský chirurg

Podplukovník Armády ČR a od roku 2011 náčelník 6. polní nemocnice. Účastník tří misí v Afghánistánu, nejprve na pozici chirurga náčelníka urgentního příjmu a poté na pozici velitele a vedoucího lékaře trauma týmu. Nositel nejvyššího resortního vyznamenání Záslužného kříže 3., 2. a 1. stupně za záchranu života a za velení. Praxi získal ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, ale také v USA, Irsku, Velké Británii, Francii a Rakousku. Je instruktorem prestižních kurzů Advanced Trauma Life Support© pro lékaře. V současné době pracuje ve Vojenské nemocnici v Brně.

Záznam přednášky na youtube

Karel Kolomazník - profesor kožedělných technologií

Karel Kolomazník

profesor kožedělných technologií

Působí na Fakultě aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Se svými objevy hledá, jak využít odpady z kožedělného, potravinářského a zemědělského průmyslu. Získal významná ocenění jako Česká hlava v kategorii inovace pro přírodní vědy, cenu Rolex Awards for Enterprise nebo vyznamenání kožedělné asociace USA za přeměnu tukového odpadu na užitečné produkty. Spolupracuje s vědeckými institucemi a známými firmami po celém světě, nyní navíc vede mezinárodní tým pro recyklaci chromu a proteinu.

Záznam přednášky na youtube

Marek Matvija - japonská flétna

Marek Matvija

japonská flétna

Filmový tvůrce, jehož tvorba se soustředí především na dokumentární a nezávislý film. Zároveň hudebník věnující se japonské flétně shakuhachi, kterou používá v japonské tradiční, soudobé a improvizované hudbě. Je programovým ředitelem festivalu japonské hudby Prague Shakuhachi Festival, který se stal prvním festivalem svého druhu v Čechách i Evropě. V příštím roce navíc v Praze spolupořádá prestižní World Shakuhachi Festival 2016 – nejvýznamnější akci japonské hudby konané jednou za čtyři roky.

Záznam přednášky na youtube

This independent TEDx event is operated under license from TED.